Borsa

Borsada Nasıl Yatırım Yapılır ?

Borsada Nasıl Yatırım Yapılır ?

Warren Buffett’in dediği gibi Borsada para sabırsızların cebinden sabredenlerin cebine akar. Bu değişmez bir kuraldır. Borsada yatırım yapmak her babayiğidin harcı olmadığı gibi sanıldığı kadar karmaşık bir olduda değildir. Bu yazımızda sizlere borsada nasıl yatırım yapılacağını, neleri yapmanız gerektiğini, neleri yapmamanız gerektiğini anlatarak bu sektöre yeni başlayacak olan yatırımcılara ya da daha yolun başında  olanlara tecrübelerimizi paylaşacağım. Burada bahseliden hususların yatırım tavsiyesi olarak algılanmaması gerektiğini ifade etmek isteriz

Kaynak: (paraisleri.com)

Son dönemde ülkemizde büyük bir ilgi odağı haline gelen borsamızda yerli yatırımcı sayısı her geçen gün yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. Yaklaşık bir yıl önce 450 bin kadar olan aktif yatırımcı sayısı artan ilgi ile birlikte 2 milyon 200 bini geçmiş durumda. Küçük yatırımcıların borsaya bu denli ilgi duyması bir yandan borsamızın gelişmesi açısından olumlu olsada diğer yandan küçük yatırımcının kırılganlığı borsamıza olumsuz yansımaktadır. İşte bizde bu yazımızda bu kırılganlıkları ortadan kaldırarak borsada yatırım yapan küçük yatırımcıların dikkat etmesi gereken hususları dile getireceğiz

Borsada Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Öncelikle yatırım kavramının ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Borsaya yeni başlayan bireyler genellikle borsadan kolay para kazanılacağını düşünerek kısa sürede zengin olma hayalleri kurarlar. Bir hisse alıp üç beş gün sonra yükselmesini bekler ve daha sonra kısa sürede zengin olma içgüdüsü yatırımcıları yanlış kararlar almaya iter sonuç olarak yapılan bu işlemler yatırımdan ziyade sayısal loto oynamaktan farksızdır. buda istenmeyen sonuçlara neden olur. 

Borsada yatırım yapmak sanılanın aksine kolay bir iş değildir. Almış olduğunuz hisse senedinin size o şirkete ortak ettiğinin bilincinde olmamız gerekmektedir. Nasıl ki fiziki ortamda bir iş kurarken tüm detaylarıyla araştırma yapıyorsak borsada da durum bundan farksızdır. Bir hisse senedi almaya karar vermeden önce o şirketin ne iş yaptığı, sektörünün ne olduğu, şirketin karlılığı, sektörün durumu, şirketin sektör içindeki konumu, ülkenin ekonomik ve siyasi durumu gibi bir çok parametreye dikkat ederek karar vermemiz gerekmektedir. Aksi taktirde yatırım yaptığınızı düşünürken kumar oynamaktan öteye gidemezsiniz. Tüm bu göstergeler olumlu olsa bile hissenin fiyatıda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husustur. Şirketler kar ediyor olsalarda ederinin üstünde fiyatlanan bir hisseyi almak zarar etme olasılığınızı arttıracaktır. 

1. Borsada para kazanmanın ilk kuralı Bir hisseyi satarken değil alırken kar edeceğinizin bilincinde olmaktır. Bir hisseyi ucuz fiyattan alırsanız piyasa düzeldiğinde hissenin fiyatı ederine yükselecektir ama ederinin üzerinde bir hisse aldıysanız şişkinlik ortadan kalktığında hissenin fiyatı geri çekilecektir Buda sizin zarar etmenize neden olacaktır.

2. İkinci kuralımız doğru zamanda doğru yerde alım yapmaktır. Borsanın rekorlar kırdı yerde alım yapmak çok da doğru olmayabilir. Sonuçta hiçbir yatırım aracı sonsuza kadar düşmeyeceği gibi sonsuza kadar da yükselmeyecektir aceleci davranmadan doğru zamanı beklemek kar etmenize yardımcı olacaktır.

3. Kural üç tek bir yatırım aracına yatırım yapmamalısınız ne kadar karlı da olsam tüm paranızı borsaya yatırmak sizi büyük risk altına sokacaktır. Paranızın belli bir kısmını farklı yatırım enstrümanlarını değerlendirmeniz borsadaki düşüş dönemlerinde size ek kaynak olarak çok büyük fayda sağlayacaktır.

4. Bir diğer kuralımız kademeli alım yapmak bir hisse ne kadar ucuz olursa olsun tüm paranız da o hisseyi tek bir fiyattan almak yanlış bir davranıştır çünkü o hisse ne kadar ucuz olursa olsun daha da düşebilme ihtimali olduğu için kademeli alış yapmak sizi riskten koruyacaktır.

5. Kural beş portföy çeşitlemesi yapmalısınız borsada yatırım yapmak için belli bir miktar para ayırdınız diyelim tek bir hisseyi almak sizin önünüzü görmenize engel olacaktır hareket alanınızı kısıtlamaktadır borsa yükselirken sizin hisseniz yükselmezse psikolojiniz bozulacak belki de zararla listelerinizi elinizden çıkartmanıza neden olacaktır ayrıca tek bir hisseye yatırım yapmak o şirketin satışları bozulduğunda karı azaldığında sizin de tüm yatırımınıza zarar vereceği için riski azaltmak adına portföy çeşitlemesi yapmak en doğru yatırım şekli olacaktır

6. Bir diğer kuralımız da belki de en önemlisi psikolojidir borsada psikolojinizi korumanız gerekmektedir ani satış durumlarında düzeltme hareketinin olduğu dönemlerde hissenize güvenerek korkmadan panik halinde karar vermeden mantıklı şekilde hareket etmelisiniz eğer aldığınız hisse gerçekten ucuz bir hisse ise ve yükseleceğine olan inancınız tamsa o zaman bu tarz satış durumlarında sakin kalmakta yarar vardır söylemesi uzaktan kolay gelse de karınızın bir anda erimesi ya da ana paranızın eksiye dönmesi sizi oldukça endişelendirencek kaygılandırancaktır bu tarz durumlarda kendinize hakim kullanmıyorsanız borsada borsada yatırım yapmak size pekte uygun olmayacaktır.

Sonuç olarak değerlendirmek gerekirse doğru yatırımın ipucu doğru ise seçmek doğru zamanda almak ve sabretmektir. Borsa ile ilgili edindiğim tecrübelere sizlerde hem web sitemiz aracılığıyla hem de Emre Şahin YouTube kanalı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu