Ekonomifinans

İkinci El Araç Piyasasındaki Artışın Asıl Nedeni

Limon Teorisi

Ülkemizdeki ikinci el araç piyasasında yaşanan inanılmaz artış yeni araç alacakların kafasını bir hayli bulandırmaktadır. Özellikle pandemi döneminde ek gelir elde etmek amacıyla birçok kişinin başvurduğu al-sat sistemi fiyatları inanılmaz derece de şişirdi ve buna ek olarak al-sat için piyasaya bir sürü araç sokulmuştur. Piyasadaki araç bolluğundan dolayı İyi olan araçlar ve kötü durumda olan araçlar aynı perspektifte değerlendirilmiştir ve bu durum piyasada kötü araç çokluğuna sebep olmuştur. Bu durumun asıl sebebi yıllar önce George Akerlof tarafından Limon teoremiyle açıklanmıştır.

Limon teoremi, piyasada alıcı ve satıcının aynı bilgiye sahip olmaması durumunda ortaya çıkan
aksaklığı ifade etmektedir. Bu durumu bir örnekle açıklayalım. Aracına gözü gibi bakan Emre Bey’in nakde ihtiyacı olsun ve aracını bir sebeple satmak istediğini düşünelim. Hemen piyasa araştırması yapar ve aracının değeri konusunda bir fikir sahibi olur. Mehmet Bey ise araç al-sat işiyle uğraşmakta olup, Emre Bey’in aracının satılık olduğu görür ve ortalama bir fiyat teklif eder. Bu kalitede ve temizlikte bir aracın fiyatının bu olmadığını haliyle düşünen Emre Bey aracını satmaktan vazgeçecektir. Ancak Emre Bey’in aracının modelinde olup, çeşitli sıkıntılara sahip olan diğer araç sahibi bu fiyatlara gözü kapalı evet demektedir. Mehmet Bey daha düşük kalite de olan diğer aracı satın alacaktır. Bakımsız araca sahip olan araç sahipleri bu fiyatlardan araçların satışına şahit olunca adete piyasaya akın edecektir ve iyi araç sahipleri hakedilen tutarlar teklif edilmediği için piyasadan kaçacaktır. Neticede piyasadaki bakımsız araç çokluğu gereksiz yüksek fiyatlara alıcı bulacaktır. İyi araç sahipleri piyasadaki araçları baz alarak aracının fiyatını daha da yükseltecektir. Tüm bu sebeplerden dolayı ikinci el araç fiyatları yükselecektir.

Ülkemizde de yaşanan durum tam anlamıyla böyledir. Yapılan piyasa araştırmasına göre iyi araç sahipleri ortalama fiyattan araç satmak istemedikleri için piyasadan ya çekilmektedir ya da daha yüksek rakam talep etmektedir. Bunun yanısıra kötü araç sahipleri piyasa da artacaktır ve kalitesiz bir piyasada yüksek paralarla araçlarını satacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu